Whatsapp Canlı Destek Butonu
Aziz Elmo'nun Ateşi, Aziz Erasmus (St. Elmo) adlı denizcilerin koruyucu azizine dayanmaktadır. Denizciler tarih boyunca, Aziz Elmo'nun Ateşi'nin belirmesiyle birlikte zor hava koşullarında güven
Panama Kanalı, Atlantik Okyanusu ile Pasifik Okyanusu'nu birbirine bağlayan, dünyanın en önemli su yollarından biridir.
Denizciliğin heyecan verici tarihinde bu ay ilginç bir konuya odaklanıyoruz: Korsan Kodeksi. Korsanlar, denizlerde korku saçan haydutlar olarak bilinseler
Uçan Hollandalı'nın hikayesi, 17. yüzyılın ortalarına dayanmaktadır. Hollandalı kaptan Van Der Decken, nam-ı diğer Davy Jones, limandan ayrılarak fırtınalı bir deniz yolculuğuna çıkar. Ancak, tanrılara meydan okuduğu
Günümüzde GPS ve diğer modern navigasyon araçlarıyla boylam belirlemek oldukça kolay olsa da, geçmişte birtakım zorluklar yaşanıyordu.
Bermuda Şeytan Üçgeni, Kuzey Atlantik'te Bermuda Adaları, Miami ve Porto Riko arasında kalan geniş bir bölgedir ve yıllardır kaybolan gemiler, uçaklar ve insanlar nedeniyle gizemli bir üne sahiptir.
İskenderun Limanı’nın tarihi, antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Seleukos İmparatorluğu ve Romalılar tarafından kullanılmıştır.
Güney Salınımları, Pasifik Okyanusu’nda gözlemlenen ve tüm dünyayı etkileyen bir atmosfer olayıdır. El Niño, normalde kuzeyden güneye doğru soğuk şekilde akan suyun....Bu duruma yol açan olay ise Walker Sirkülasyonu olarak bilinen döngüdür.
Geçirdiğimiz sıcak yaz aylarından sonra sonbaharda da, görece sıcaklık ortalamasının yüksek seyrettiği bir yıl yaşadık. Bu uzun yaza özellikle önümüzdeki haftadan itibaren etkileneceğimiz “zemheri soğukları” ile birlikte tamamen veda ediyoruz.
Yaz aylarında gözlemleyebildiğimiz 3 parlak yıldızdan bahsedeceğiz; Vega, Deneb ve Altair. Vega; Çalgı Takımyıldızı’nın, Deneb; Kuğu Takımyıldızı’nın, Altair ise Kartal Takımyıldızı’nın en parlak yıldızlarıdır.
1944 yılında Samar Muharebesi sırasında, Pasifik Okyanusu’nun Filipinler kıyılarında batan ve bir daha da izine rastlanmayan USS Samuel B gemisinin enkazı bulundu.
İyi bir denizci olmak için denizlerde edinilen pratik tecrübelerin yanında, hem teorik teknik bilgiler konusunda hem de denizcilik kültürü konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Yelken ve denizcilik kitapları bu hususta oldukça önemlidir.
İngilizcede Akdeniz anlamına gelen "Mediterranean" ve yine ingilizcede kasırga anlamına gelen "hurricane" kelimelerinin birleştirilmesiyle adlandırılan medicaneler, Akdeniz üzerinde oluşan kasırgalardır. Bofor skalasında
Tekne tatiliniz sırasında kolaylıkla yapabileceğiniz tekne yemeklerine bir yenisini daha ekliyoruz. İtalyan lezzetlerinden biri olan Polenta!
Küçükyalı One Yacht İskelesi’ndeki eğitimlerimizde devamlı karşılaştığımız Maltepe kayalıklarının aslında bambaşka bir tarihi var. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası'ndan
Tekne tatillerindeki keyfi lezzetli akşam yemekleriyle katlamak en önemli noktalardan biridir. Teknede kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarihi sizler için bırakıyoruz.
Peru mutfağı denildiğinde akla gelen ilk tatlardan olan ceviche, ('seviçe' diye okunur) balık ve ahtapot gibi çeşitli deniz ürünlerinin asitte bekletilerek pişirilme tekniğine genel olarak verilen ad..
Denizcilik kültürü, binlerce yıldır farklı kültürlere mensup toplumların etkileşimini ve iletişimini sağlayarak gelişmiş köklü bir kültürdür. Dünyanın birçok yerinde farklı uygulamalar ve gelenekler yaşatılsa da milyonlarca insanı ticaret
Bu yaratığın adı, Yunan mitolojisinde de geçmektedir. Büyük bir korsan gemisini, direklerinin tepelerine kadar uzanan kollarıyla devirebilen, efsanevi bir kafadanbacaklı deniz canavarı yaratığı olarak betimlenmektedir.
21 Mart… Hem Ekinoks günü, hem Nevruz Bayramı günü ve hem de güneşin Koç Burcu dönencesine giriş yaptığı gündür…
Tekne limandayken Bayrak, gün ağardığında veya en geç saat 08:00’de gönderine çekilir (toka edilir), gün batımında veya en geç saat 21:00’de indirilir (arya edilir).
Denizde büyük küçük yoktur, denizin karşısında “küçük” tekne de küçüktür, “büyük” tekne de... Limana girerken yapacakların,
Ünlü okyanus yarışçısı Eric Tabarly’nin en az onun kadar ünlü teknesi Pen Duick’ten bahsedeceğiz. 1938 yılında babası, çocukluğundan beri denizlerde olan Tabarly’e, 1898 William Fife tasarımı
1915 yılında Kaptan Ernest Shackleton’un “Endurance” adlı teknesi, Weddell Denizi’nde, Antarktika’nın buzlu sularında batmış ve 106 yıldır izine rastlanmamıştı.
Joshua Slocum, “Spray” adlı teknesiyle dünyayı tek başına dolaşan ilk kişidir. Esas dikkat çekici olan nokta, dünya turunu tamamlamasının ötesinde bunu “yüzme bilmeden” yapmış olmasıdır.
Küçükyalı’daki eğitimlerimiz esnasında da, günlük hayatta da birçoğumuzun yanından farketmeden geçtiği bir römorkörün hikayesinden bahsedeceğiz. Kocabaş1
Sakız Adası'nda yeni yıl zamanı çam ağacı yerine gemi maketleri süslendiğini biliyor muydunuz? Bu geleneğin 1225'te yani Cenevizliler döneminde