Whatsapp Canlı Destek Butonu

 Yunanistan dahil 58 ülkede geçerli olan IYT ehliyeti ile uluslararası kaptan olmanın tadını çıkartabilirsiniz. Uluslararası IYT yatçılık eğitimini tamamlayan kaptanlar Yunan Adaları'nda yelken seyri yapmanın keyfini özgürce çıkartabilir.  Yelkenli tekne tatilinizin keyfini arttırmak için sizlere Göcek çıkışlı Yunan Adaları'ndan oluşan örnek bir rota belirledik. Pruvanız neta olsun!

1.GÜN: Fethiye Yes Marina'da öğleden sonra itibarıyla tekneye yerleşebilirsiniz. Seyahat programı yapılır, tekne hakkında teknik bilgileri içeren brifing verilir. Bu arada liman formaliteleri ve alışveriş de tamamlanır. Formalite ve belge işlemleri bittikten sonra limandan ayrılabilirsiniz. İlk durağınız sabah erken saatlerde seyre başlayacağınız için geceleme için en ideal noktadır. Hakim hava bulunan bölgede öğleden sonra seyir yapmak oldukça güç hale gelebilir. Ağa Limanı'nda (36°37'42"N - 028°53'42"E) iki taraf bulunur: Küçük Ağa Limanı ve Büyük Ağa Koyları'nda dilediğiniz tarafta kıçtan kara geceleyebilirsiniz.

2.GÜN: Rodos Adası (36°27'00"N - 028°13'54"E)
Sabah erken saatlerde 12 Adalar grubunun en büyük yüzölçümüne sahip adası olan Rodos'a harekete geçebilirsiniz. Avrupa'daki en iyi korunmuş ve en büyük Ortaçağ şehrine sahip olması, ayrıca yıl boyu ortalama 300 gün güneş görmesi sebebiyle oldukça popüler bir tatil merkezidir. Hala 12 metre kalınlığındaki surlarla çevrili durumdaki bu eski Ortaçağ Kenti'nin dar ve taş döşemeli sokaklarında yapılan bir yürüyüş ile Ortaçağ'a geri gitmiş hissine kapılabilirsiniz.

3.GÜN: Halki Adası (36°13'12"N - 027°37'06"E)
Halki’ye doğru rotanızı oluşturduktan sonra seyre başlayabilirsiniz. Öğlen saatlerinde adaya ulaşmış olacaksınız. İsterseniz az nüfusa sahip adada gezintiye çıkabilirsiniz. Ufak ve şirin sahilindeki restoranlarda akşam yemeğini organize edebilirsiniz.

4.GÜN: Tilos & Nisiros Adaları (36°25'30"N - 027°24'06"E)
Tilos Adası'na doğru sabahın erken saatlerinde avara olunuz. Saatlerce süren bir orsa seyri sizi karşılıyor olacak. Gün doğumu manzarası eşliğinde keyifle seyir yapacaksınız, bu anların tadını çıkartabilirsiniz. Tilos Adası'na vardığınız öğle saatlerinde adayı dolaşabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz dükkanları, sahilden denize girmek isterseniz güzel bir plajı bulunan adadan öğlen saatlerinden sonra ayrılabilirsiniz. Sabah saatlerindeki gün batımından sonra Nisiros Adası'na seyir halindeyken denizle güneşi birleşme anında izleme şansınız olacaktır. Adada Pali Limanı'na yanaşabilirsiniz. Volkanik taşlarıyla ünlü olan bu adada Yunanistan’ın en şirin köyü Nikia bulunmaktadır. Akşam yemeğini limandaki restoranlarda yiyebilirsiniz.

5.GÜN: Simi Adası (36°38'12"N - 027°51'06"E)
Simi’ye doğru erken saatlerde hafif bir kahvaltıdan sonra seyre başlayabilirsiniz. Simi Adası'nda bulunan Moni Taksiharki Mikhail Kilisesi, Yunan denizciler için haç yeri olarak görülmekte. Adada tonoz sistemi olmadığı için demirleme yapmanız gerekiyor. Ufak bir limanı ve bol ziyaretçisi bulunan adada demirleme noktanızı çok iyi seçmenizi tavsiye ederiz. Geri dönüş yolunda giriş işlemlerimizi halletmek için Bozburun’a (36°41'28"N - 028°02'30"E) doğru seyre çıkabilirsiniz. Bozburun’da giriş formalite işlemlerini tamamladıktan sonra isterseniz Bozburun’a yakın bir koyda veya Bozburun Limanı'nda geceyi geçirebilirsiniz.

6.GÜN: Göcek’e dönüşte bol bol pupa ve geniş apaz seyirleri yapabileceğiniz keyifli anlar için sabah erken saatlerde Bozburun Limanı'ndan avara olabilirsiniz. Gündüz sıcaklığında biraz serinlemek için Bozukkale'de yüzme molası verebilirsiniz. Ağa Limanı'na doğru gün batımını arkanızda bırakacağınız seyrinize devam edebilirsiniz. Ağa Limanın'da konaklama için kıçtan kara olabilirsiniz.

7.GÜN: Göcek Limanı'na dönüş rotanızda son olarak uğrayabileceğiniz Göcek'e çok yakın Göcek Adası veya At Bükü (36°43'30"N - 028°54'48"E), yüzme molası verebileceğiniz alternatif iki konumdur. Öğle saatlerinde tekneyi teslim için Fethiye Yes Marina'ya dönüş yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Fotoğraf: Ali Boratav

Yunan Adaları

Fotoğraf: Ali Boratav

Yunan Adaları - Halki Limanı

Fotoğraf: Ali Boratav

Yunan Adaları - Nisiros Pali

Fotoğraf: Ali Boratav

Yunan Adaları - Simi Gialos

Fotoğraf: Ali Boratav

Yunan Adaları - Tilos Livadhia

IYT Kaptanlık Ehliyeti, Nereden Alınır ?

Kaptanlık ehliyetini, dünyada 58 ülke tarafından kabul gören International Yacht Training Worldwide (IYT WW) eğitim müfredatını kullanarak profesyonel eğitmenlerimiz ile siz değerli müşterilerimize teorik ve pratik eğitimlerle veriyoruz...

Yelken Eğitimi Nereden Alınır, İstanbul & Muğla

Deniz araçlarına ilgi duyanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Özellikle motorlu ve yelkenli yatlar ve tekneleri kullanmak isteyenler çareyi yelken eğitimi almakta buluyorlar. Peki yelken eğitimi nereden alınır? Sizlere İstanbul ve Muğla'da eğitim okulu bulunan One Yacht yelken okulu'nun mükemmel...

Yelken Okulu Fiyatları, Eğitim Ücretleri

Deniz tutkunları yat ve tekne sürmenin keyfini çok iyi bilirler. Yelkenli ya da motorlu tekneleri sürmek herkes için yeterince kolay değildir. Kolay gözükse de bu işi güvenilir bir şekilde yapmak için bazı eğitimler almak gerekmektedir...

IYT Yatçılık Eğitimi, İstanbul & Marmaris

Yatçılık deniz ve tekne severler arasında gittikçe popülerleşen bir akım haline gelmiş durumda. Deniz sporlarında kendini geliştirmek isteyenler, tekne sahipleri iyt yatçılık eğitimi almak için profesyonel eğitim veren kurumlar aramaktalar...

Yelken Kursu Fiyatları , İstanbul & Marmaris

Deniz aktiviteleri arasında sevilen bir yere sahip olan yelkencilik faaliyetleri gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır. Her geçen gün yelken kursu arayanların sayısı hızla artmaktadır...

IYT Motoryat Ehliyeti Nasıl Alınır ?

IYT (International Yacht Training),tüm dünya da profesyonel olarak ya da eğlence amaçlı yelken ve denizcilik konusunda eğitimler ile kurslar veren, dünya da en çok kabul gören organizasyondur.