Whatsapp Canlı Destek Butonu

 Yunanistan dahil 58 ülkede geçerli olan IYT ehliyeti ile uluslararası kaptan olmanın tadını çıkartabilirsiniz. Uluslararası IYT yatçılık eğitimini tamamlayan kaptanlar Yunan Adaları'nda yelken seyri yapmanın keyfini özgürce çıkartabilir.  Yelkenli tekne tatilinizin keyfini arttırmak için sizlere Kuzey Yunan Adaları'ndan oluşan örnek bir rota belirledik. Pruvanız neta olsun!

 

1.GÜN: Turgutreis Marina’da, öğleden sonra itibarıyla tekneye yerleşebilirsiniz. Seyahat programı yapılır, tekne hakkında teknik bilgileri içeren brifing verilir. Bu arada liman formaliteleri ve alışveriş tamamlanır. Gümrük işlemlerinden sonra Kos Adası'na hareket edebilirsiniz.

2.GÜN: Kos (36°53'42"N - 027°18'06"E)
Antik Dünya'nın en iyi bilinen sağlık merkezi olan Asclepion buradadır, ayrıca tıbbın babası olarak kabul edilen Hippokrates'in doğum yeridir. Bütün Doğu Akdeniz'de sağlık problemi olanlar, Kos Adası'nda tedavi edilirdi. On iki Adalar'ın (Dodecanese Islands) en büyük 2. adası olan Kos, yumuşak bir iklime sahiptir ve çok bereketli toprakları vardır. Adada 560 yaşında bir ağaç ve 211 yıllık bir çeşme olup aynı zamanda 290 km. uzunluğunda plajlar vardır. Limana çok yakın olan Lambi Plajı'nda hemen yüzebilirsiniz. Kos, en iyi gece hayatına sahip adalardan birisidir. Nafklirou adı verilen barlar sokağı oldukça kalabalık, canlı ve renkli bir sokaktır.

3.GÜN: Leros (37°07'06"N - 026°50'54"E)
Güzel bir ada olan Leros'a doğru seyre çıkılır. Leros; derin yarları, birçok koy ve köyü ile beraber dağlık, yeşil bir adadır. Xerokampos'ta bir yüzme molasından sonra Lakki veya doğudaki Agia Marina limanına giriş yapılır. Adanın merkezi olan dik merdivenleri, dar sokakları ve çiçek bahçeleri eşliğinde Platonos'u gezebilirsiniz. Platanos'tan 300 basamak çıkarak Leros Kalesi'ni görebilirsiniz. Kiralayacağınız bir motosikletle veya yaya olarak adayı keşfe çıkabilirsiniz.

4.GÜN: Patmos (37°20'06"N - 026°35'24"E)
Erken saatlerde Patmos Adası'na hareket edebilirsiniz. Leros’un kuzeyinde kalan Alimia veya Archangelos gibi adanın çevresindeki müsait koylardan birisinde yüzme molası verilir. Patmos büyük bir ada değildir ama en iyi bilinen Yunan Adaları'ndan birisidir. Aziz John, İncil'in son bölümünü bu adada yazmıştır bu nedenle Patmos bazen Ege'nin Kudüs'ü olarak tanınır. Şehir merkezine hakim bir tepedeki Manastır, Kariye (Chora) Köyü ve bütün ada sanki inanç ve bağlılığın nefes aldığı yerlerdir. Mitolojiye göre Patmos, Zeus'un Avcılık ve genç kadınların tanrıçası olan kızı Artemis'e hediyesidir. Antik dönemde Artemis'e ibadet ediliyordu ve Aziz John Manastırı onun tapınağı üzerine inşa edilmiştir. Kahvaltıdan sonra manastırlara doğru bir gezi yapılabilir. Geceleme için ana limanda demir atarak kıçtankara olunur.

5.GÜN: Lipsi (37°17'12"N - 026°45'12"E)
Yolda ya Lipsi'nin kuzeyinde kalan Arkhi-Marathi adalarında ya da Lipsi'nin güneyindeki Makronisi ada grubundan herhangi birinde yüzme molası verilebilir. Beyaz evleri, birçok kafeterya, taverna ve restoranların bulunduğu güzel bir meydanı olan şehir merkezi, adada bulunan küçük doğal limanda yer almaktadır. Geç saate kalınırsa merkez rıhtımda, rüzgaraltı tarafta yer bulmak sorun olabilir. Lipsi'de ana liman doğusunda Lera Lipsi koylarında kristal mavisi sulara demir atıp bağlanmak mümkün. Kısa bir yürüyüşle merkeze buradan ulaşmak mümkün. Adada bulunan Catopanaghia (7.yy) ve Panopanaghia (15.yy) kiliseleri ziyaret edilebilir.

6.GÜN: Kalimnos (36°56'36"N - 027°00'00"E)
Adanın doğu kıyısından gelirken Palionissos, Vathi veya Vilkhadia gibi koylardan birisinde yüzme molası verebilirsiniz. Öğleden sonra adanın merkezi olan Pothia Limanı'na bağlanabilirsiniz. Pothia, çıkış yapmak için uygun bir noktadır. Yüzyıllardır süngercilikle geçinimi sağlamış olan adanın batı tarafında ise Emborios, Massouri, Mirties gibi güzel plajlar bulunmaktadır.

7.GÜNTurgutreis (37°00'18"N - 027°15'12"E)
Yolda Çatal Ada'da yüzme molası verilir ardından Turgutreis limanına bağlanabilirsiniz. Turgutreis Marina girişinde gümrük iskelesine telsiz ile çağrı yapılarak yanaşmak ve Türkiye'ye tekrar giriş yapmak mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf: Ali Boratav

Kuzey Yunan Adaları - Kalimnos Vathi.

Fotoğraf: Ali Boratav

Kuzey Yunan Adaları - Leros Agia Marina.

Fotoğraf: Ali Boratav

Kuzey Yunan Adaları - Leros Panteli

Fotoğraf: Ali Boratav

Kuzey Yunan Adaları - Lipsi Agia Ioannis.

Fotoğraf: Ali Boratav

Kuzey Yunan Adaları - Makronisi Krater

Fotoğraf: Ali Boratav

Kuzey Yunan Adaları - Patmos Liman

IYT Kaptanlık Ehliyeti, Nereden Alınır ?

Kaptanlık ehliyetini, dünyada 58 ülke tarafından kabul gören International Yacht Training Worldwide (IYT WW) eğitim müfredatını kullanarak profesyonel eğitmenlerimiz ile siz değerli müşterilerimize teorik ve pratik eğitimlerle veriyoruz...

Yelken Eğitimi Nereden Alınır, İstanbul & Muğla

Deniz araçlarına ilgi duyanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Özellikle motorlu ve yelkenli yatlar ve tekneleri kullanmak isteyenler çareyi yelken eğitimi almakta buluyorlar. Peki yelken eğitimi nereden alınır? Sizlere İstanbul ve Muğla'da eğitim okulu bulunan One Yacht yelken okulu'nun mükemmel...

Yelken Okulu Fiyatları, Eğitim Ücretleri

Deniz tutkunları yat ve tekne sürmenin keyfini çok iyi bilirler. Yelkenli ya da motorlu tekneleri sürmek herkes için yeterince kolay değildir. Kolay gözükse de bu işi güvenilir bir şekilde yapmak için bazı eğitimler almak gerekmektedir...

IYT Yatçılık Eğitimi, İstanbul & Marmaris

Yatçılık deniz ve tekne severler arasında gittikçe popülerleşen bir akım haline gelmiş durumda. Deniz sporlarında kendini geliştirmek isteyenler, tekne sahipleri iyt yatçılık eğitimi almak için profesyonel eğitim veren kurumlar aramaktalar...

Yelken Kursu Fiyatları , İstanbul & Marmaris

Deniz aktiviteleri arasında sevilen bir yere sahip olan yelkencilik faaliyetleri gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır. Her geçen gün yelken kursu arayanların sayısı hızla artmaktadır...

IYT Motoryat Ehliyeti Nasıl Alınır ?

IYT (International Yacht Training),tüm dünya da profesyonel olarak ya da eğlence amaçlı yelken ve denizcilik konusunda eğitimler ile kurslar veren, dünya da en çok kabul gören organizasyondur.