Whatsapp Canlı Destek Butonu


 

 Bodrum'dan palamar halatlarını çözüp Hisarönü Körfezi'ni keşfe çıkabilirsiniz! Uluslararası IYT yatçılık eğitimini tamamlandıktan sonra alınan IYT ehliyeti ile Hisarönü Körfezi'nde tekne kiralama yapıp izole bir tekne tatili yapmak hem sizin için hem de sevdikleriniz için keyifli bir deneyim olacaktır. Tekne kiralama ve tekne tatili için popüler lokasyonlardan biri olan Bodrum'dan Hisarönü Körfezi'ne yelken açma zamanı.  Bir tekne tatilinden alınan keyfi en üst noktaya çıkarmak için ise iyi bir rota planlaması yapmak kritik önem taşımaktadır. Yıllardır bu koylarda edindiğimiz tecrübelere dayanarak sizler için örnek bir rota belirledik. Yelkenler fora!

1.GÜN: Turgutreis Marina’da (37°00'18"N - 027°15'12"E), öğleden sonra itibarıyla tekneye yerleşebilirsiniz. Seyahat programı yapılır, tekne hakkında teknik bilgileri içeren brifing verilir. Bu arada liman formaliteleri ve alışveriş tamamlandıktan sonra limandan ayrılabilirsiniz. Teknenizle yüzme molası ve geceleme için ilk durağınız Karaada ve Poyraz Koyu (36°59'12"N - 027°27'28"E) olabilir.

2.GÜN: Palamutbükü, İnceburun (36°40'12"N - 027°30'18"E)
Sabah erken saatlerde Palamutbükü'ne doğru yola çıkılır. Öğlen yemeği ve yüzme molasından sonra İnceburun’a demirlenebilir. Akşam yemeği ve geceleme yapabilirsiniz.

3.GÜN: Aktur, Bencik (36°45'54"N - 028°02' 18"E)
Kahvaltıdan sonra ilk durak Bencik koyu olabilir. Girişi çok dar olan bu koyda içeriye doğru yol alındığında eşsiz bir manzarayla karşılaşacaksınız. Bencik, Hisarönü Körfezi'yle Gökova Körfezi'ni ayıran yarımadanın en dar yerinde, Hisarönü tarafında bulunan bir koydur. Akşam yemeği ve geceleme Bencik koyunda yapılır.

4.GÜN: Ayın Bükü, Orhaniye, Selimiye (36°52'00"N - 028°01'54"E)
Sabah kahvaltıdan sonra İnbükü’ne demirlemek keyifli olacaktır. Yüzme molasından sonra öğle yemeği için Orhaniye'ye (36°45'18"N - 028°07'48"E) hareket edip hemen ardından Orhaniye Koyunda ‘Kız Kumu' adı verilen ve deniz suyunun alçalıp yükselmesiyle oluşan doğal yapı olağanüstü bir görünüm sergiler. Sahilden denizin içerisine doğru su üzerinde yürünebilen kırmızımtırak kum yolla ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Koydaki Bizans Adası üzerinde kale duvarları görülen antik dönemden kalıntılar bulunmaktadır. Orhaniye'de Martı Marina veya Selimiye (36°42'30"N - 028°05'30"E) bu civarda her türlü ihtiyacı giderebileceğiniz yerleşim noktaları. Akşam yemeği ve geceleme için Selimiye'ye rota tutulup demirleyebilirsiniz.

5.GÜN: Dirsek Bükü, Bozburun (36°41'00"N - 027°58'48"E)
Dirsek Bükü'nde yüzme molası verdikten sonra Bozburun Körfezi'ne (36°41'28"N - 028°02'30"E) doğru seyir yapabilirsiniz. Bozburun küçük bir balıkçı kasabasıdır. Eskiden bu bölgenin kıyıları boyunca sünger çıkartılmaktaydı fakat günümüzde artık yöre halkı süngercilikte hem iyi gelir sağlayamadığı hem de eski tekniklerle tehlikeli bir iş olduğu için süngerciliği bırakmıştır. Ada Boğazı, Kilise Ada civarı demirlemek için oldukça keyifli bir bölgedir. Alternatif olarak Bozburun merkez tarafına veya Söğüt tarafına seyir edip iskelelere ya da rıhtıma yanaşmak mümkündür.

6.GÜN: Datça, Knidos (36°43'12"N - 027°41'24"E)
Güney Datça'ya doğru seyre çıkabilirsiniz. İhtiyaç halinde Datça limanından su, kumanya vb. tedarik edilir. Rutubetsiz ve bol oksijenli bir havaya sahiptir. Datça limanında bir yürüyüş yapabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme için Knidos Limanı'na (36°41'06"N - 027°22'36"E) demirleyebilirsiniz. Knidos (Cnidus); bilim, mimarlık ve sanatta ileri bir kentti. Tarihin büyük astronomi ve matematik bilimcisi Eudoxos, Doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos, dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri'nin mimarı Sostrates burada yaşamış, Doktor Euryphon ve öğrencileri, zamanının ikinci büyük tıp okulunu Knidos'ta kurmuşlar. Eudoksos'un geliştirdiği ve dönemin büyük buluşu olan güneş saati, ören yerinde bugün de görülmektedir.

7.GÜN: Poyraz Limanı, Meteor Koyu, Bodrum (36°57'48"N - 027°28'00"E)
Erken saatlerde Karaada'ya (36°59'12"N - 027°27'28"E) doğru seyre başlanır. Kahvaltı ve yüzme molası Poyraz Limanı'nda verilir. Burası adanın güney tarafına bakan, turkuaz mavi sulara sahip çok güzel bir koydur. Öğlen yemeği için Meteor Koyu'na demirliyoruz. Burası Karaada’nın güney tarafına bakan ve koyun içinde meteor çukurunun bulunduğu yerdir. Bu nedenle Meteor diye adlandırılmıştır. Arzu eden konuklarımız biraz ilerideki sualtı mağarasına da yürüyüş yapabilirler. Giriş ücretlidir. Akşam yemeği ve gecelemeyi Akvaryum Koyu'nda yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Fotoğraf: Ali Boratav

Hisarönü Körfezi - Adaboğazı ve Bozburun

Fotoğraf: Ali Boratav

Hisarönü Körfezi - Bencik Koyu

Fotoğraf: Ali Boratav

Hisarönü Körfezi - Knidos Antik Limanı

Fotoğraf: Ali Boratav

Hisarönü Körfezi - Oğlanboğuldu Adası.

Fotoğraf: Ali Boratav

Hisarönü Körfezi - Orhaniye

Fotoğraf: Ali Boratav

Hisarönü Körfezi - Selimiye.