Whatsapp Canlı Destek Butonu


IYT ehliyeti ile tekne tatilinizi ülkemizin en güzel noktalarından biri olan Gökova Körfezi'nde yapmak harika bir deneyim olacaktır. Gökova Körfezi tekne kiralama ve tekne tatili için harika bir lokasyondur. Özellikle IYT ehliyetini yeni alan kaptanlar, yelken seyri için güvenli ve konforlu bir lokasyon olan Gökova Körfezi'nde tecrübelerini arttırarak kendi teknelerinin kaptanı olmanın farkını yaşayabilirler. Bir tekne tatilinden alınan keyfi en üst noktaya çıkarmak için ise iyi bir rota planlaması yapmak kritik önem taşımaktadır. Yıllardır bu koylarda edindiğimiz tecrübelere dayanarak sizler için Bodrum'da yüzme molası içeren örnek bir rota belirledik. Keyifli tatiller!

1.GÜN: Turgutreis Marina’da (37°00'18"N - 027°15'12"E), öğleden sonra itibarıyla tekneye yerleşebilirsiniz. Seyahat programı yapılır, tekne hakkında teknik bilgileri içeren brifing verilir. Bu arada liman formaliteleri ve alışveriş tamamlanır. Teknenizle yüzme molası ve geceleme için ilk durağınız Kara Ada (36°59'12"N - 027°27'28"E) ve Poyraz Koyu olabilir.

2.GÜN: Orak Adası'na (36°58'24"N - 027°35'54"E) hareket... Orak Adası'nda öğle yemeği ve masmavi sularda yüzme molasından sonra şirin bir balıkçı köyü olan Çökertme (36°59'48"N - 027°47'36"E) veya Mazı’ya (36°59'48"N - 027°43'18"E) yelken açılır. Bakkal olduğu için ufak tefek ihtiyaçları sağlamak mümkündür. Akşam yemeği ve geceleme, koyda kıçtankara olarak yapılabileceği gibi iskelelere yanaşmak suretiyle de yapılabilir. Arzu edenler sahilde kısa bir yürüyüş yapabilirler.

3.GÜN: Gökova Körfezi’nde doğuya doğru gitmek rüzgarın pupadan geldiği akşamüstü saatleri daha uygun olduğu için Çökertme veya çevre koylarda oyalanmak mümkün olabilir. Yedi Adalar (36°52'30"N - 028°02'54"E) veya Çatı (36°47'36" N - 028°01'54"E) tarafına akşamüstü varılır. Yedi Adalar’da Küfre, Uzun Liman (36°52'00"N - 028°02'54"E) veya Bekar Limanı (36°51'24"N - 028°01'48"E) eğer ortam müsaitse uygun demir yerleridir. Botla sahile çıkıp güneşin batışını Gökova Körfezi üstünden batırmak Yedi Adalar’ın klasiği haline gelmiştir. Daha güneyde Büyük ve Küçük Çatı Koyları ile Amazon (36°49''00'N - 028°07''18'E) tarafı nispeten daha uzun yol olmakla beraber dönüş yolu için avantaj sağlayabilir.

4.GÜN: Sabah kahvaltıdan sonra kısa bir yüzme molası için Tuzla Koyu veya civarında demirlemek mümkündür. Gökova Körfezi’nin yatçılar için en uygun noktalarından birisi olan Değirmen Bükü ve İngiliz Limanı henüz tekne girişine yasal olarak açılmadığı için Tuzla Burnu ile Karacasöğüt (36°56'30"N - 028°11'12"E) arasındaki demir yerlerinden birisinde geceyi geçirmek uygun olabilir. Sırasıyla Longöz (36°56'06"N - 028°05'54"E), Ballısu veya Ayın Körfezi alternatifler arasındadır.

5.GÜN: Sedir Adası (36°59'42"N - 028°12'24"E) veya bir başka deyişle Kleopatra Plajı'na öğle arasında varmak uygun olur. Genelde tur tekneleri ile dolu olan koyda iskeleye yanaşmayıp açıkta alargada kalmakta yarar var. Plajdaki kumun, Marcus Antonios’un aşkı Kleopatra için gemilerle Mısır’dan taşındığı rivayet olunur. Plaj tarafında demirlemek yasaktır. Akşam molası için iki alternatif vardır; bir tanesi Karacasöğüt diğeri ise Akbük. Her ikisinde de mevcut iskelelere yanaşıp erzak tedarik etmek ve su takviyesi yapmak mümkün. Alargada kalmaya müsait olmayan koylarda diğer alternatif de kıçtankara yapmak. Karacasöğüt’ten kalkan minibüsler ile yaklaşık yarım saatte Marmaris’e karayoluyla ulaşmak mümkün.


6.GÜN
: Gökova’da batıya doğru gitmek için akşamüstünü beklemek, kabaran dalgalara karşı seyir süratini düşürdüğü için genel yaklaşım sabah erken demir alıp hızlıca batıya doğru yükselmektir. Çıkışta uğranan Mazı ve Çökertme koylarını geçip Kisse (Alakışla) (36°59'12"N - 027°39'00"E) veya Pabuç Burnu (36°58'48"N -  027°34'00"E) gibi bir yerde demirlemek mümkün olacağı gibi Turgutreis tarafına çıkmadan Bodrum’da bir gece geçirmek de alternatifler arasındadır. Bodrum şehri birçok demir yeri ve marina/liman bulunan, yatçılığın merkezi olduğundan seçenekler neredeyse sınırsız.

7.GÜN: Turgutreis’e çok fazla yol olmamasına rağmen Bodrum'da fazla oyalanmadan batıya doğru rota tutmak anlamlı olacaktır. Şehirden tedarik seçeneği çok fazla. Yolda Bodrum Yarımadası’nın güneyindeki koylardan birisinde yüzme molası verilebileceği gibi Turgutreis’in tam karşısındaki Çatal Ada’da (37°00'18"N - 027°13'06"E) henüz tekneyi teslim etmeden hemen önce son bir durak yapmak da diğer bir seçenek.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf: Ali Boratav

Gökova Körfezi - Adalıyalı

Fotoğraf: Ali Boratav

Gökova Körfezi - Büyük Çatı

Fotoğraf: Ali Boratav

Gökova Körfezi - Karacasöğüt

Fotoğraf: Ali Boratav

Gökova Körfezi - Sedir Adası

Fotoğraf: Ali Boratav

Gökova Körfezi - Tuzla Koyu

IYT Kaptanlık Ehliyeti, Nereden Alınır ?

Kaptanlık ehliyetini, dünyada 58 ülke tarafından kabul gören International Yacht Training Worldwide (IYT WW) eğitim müfredatını kullanarak profesyonel eğitmenlerimiz ile siz değerli müşterilerimize teorik ve pratik eğitimlerle veriyoruz...

Yelken Eğitimi Nereden Alınır, İstanbul & Muğla

Deniz araçlarına ilgi duyanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Özellikle motorlu ve yelkenli yatlar ve tekneleri kullanmak isteyenler çareyi yelken eğitimi almakta buluyorlar. Peki yelken eğitimi nereden alınır? Sizlere İstanbul ve Muğla'da eğitim okulu bulunan One Yacht yelken okulu'nun mükemmel...

Yelken Okulu Fiyatları, Eğitim Ücretleri

Deniz tutkunları yat ve tekne sürmenin keyfini çok iyi bilirler. Yelkenli ya da motorlu tekneleri sürmek herkes için yeterince kolay değildir. Kolay gözükse de bu işi güvenilir bir şekilde yapmak için bazı eğitimler almak gerekmektedir...

IYT Yatçılık Eğitimi, İstanbul & Marmaris

Yatçılık deniz ve tekne severler arasında gittikçe popülerleşen bir akım haline gelmiş durumda. Deniz sporlarında kendini geliştirmek isteyenler, tekne sahipleri iyt yatçılık eğitimi almak için profesyonel eğitim veren kurumlar aramaktalar...

Yelken Kursu Fiyatları , İstanbul & Marmaris

Deniz aktiviteleri arasında sevilen bir yere sahip olan yelkencilik faaliyetleri gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır. Her geçen gün yelken kursu arayanların sayısı hızla artmaktadır...

IYT Motoryat Ehliyeti Nasıl Alınır ?

IYT (International Yacht Training),tüm dünya da profesyonel olarak ya da eğlence amaçlı yelken ve denizcilik konusunda eğitimler ile kurslar veren, dünya da en çok kabul gören organizasyondur.