Whatsapp Canlı Destek Butonu
Ülkemizde yaz aylarının gelmesiyle artan sıcaklıklar denizseverleri hem olumlu hem de olumsuz olarak etkilemektedir. Tatil sezonunun açılmasıyla tekne kiralayarak
Ağır kar katmanı bimini ve serpinti körüğü için taşınmaz yükler oluşturabilir. Tercihen önceden kapatın ya da sık sık temizleyin.Direk ve gurcatada bulunan sarkıtlar sallantı ile düşüp kafa yaralanmasına sebep olabilir.
Fırtınayı limanda karşılamak için rutin kontrol ve eksik listesine ek olarak aşağıdaki maddeleri uygulamamız gerekmektedir.
Geçtiğimiz günlerde özellikle Marmara Bölgesi’nde etkisini gösteren, marinada bağlı tekneleri bile tehdit eden, tekne sahiplerine güneş panellerini, bimini ve sprayhoodlarını söktüren lodos fırtınasını biraz daha yakından tanıyalım
Fırtına seyri esnasında alınacak önlemleri sıralayacak olursak:
Bir uçağın havalanmasını sağlayan motorları değil kanatlarıdır, motorlar uçağın sadece ileri gitmesini sağlar ancak havalanması tamamen kanat şekilleri ile ilgilidir.
Denizcilikte hız birimi olarak knot ifadesinin kullanılması 1500-1600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Eskiden Hollandalı denizciler gemilerin hızını ölçmek için ‘’Chip Log’’ yani günümüzde daha yaygın bilinen ismiyle “Parakete”
Denizde elektronik ekipmanlar zaman zaman bizi yarı yolda bırakabilir. Deniz tabanından deniz yüzeyine kadar olan derinliği elle ölçmemizi sağlayan yardımcı ekipmana iskandil denir.
Yelkenli seyrini güvenli hale getirmek için can yeleği kullanımı büyük önem taşımaktadır. Can yelekleri, IYT yatçılık eğitimi müfredatında da geniş bir yer kaplayan teknede güvenlik konusunun temel elementlerinden biridir. Yelkenli teknelerde
Eğer yelkenli yatçılık ile ilgileniyorsanız ve üstüne bir de yelkenli tekne sahibiyseniz tekneye bindiğinizde kendinizi
Deniz tutması, tıpta "hareket hastalığı" olarak ifade ettiğimiz bir grup problemin başında gelir.
Yelkenli tekneyle seyre çıkmak arabaya binmek gibi değildir...
Genel kanının aksine gece seyir yapmak, gündüz seyretmekten çok daha fazla tehlikeli değildir.
Seyir öncesinde ve seyir esnasında hava tahminlerini takip etmek, yapılacak seyir veya seyahatin doğru planlanması için en gerekli hususların başında gelir.
“Kötü hava durumu yoktur, yanlış kıyafet seçimi vardır.” Seyir halindeyken sürekli değişen hava durumlarıyla karşılaşabiliriz.